661 507 507

Polska wersjaP?????? ??????Deutsche VersionEnglish version

Pomoc drogowa Dębica Holowanie i serwis TIR Parking strzeżony w województwie pokarpackim Wulkanizacja na drodze Inne usługi związane z pomocą drogową

Co zrobić w razie wypadku samochodowego?

 

Pomoc przy wypadku samochodowymNigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieć komuś pomóc, dlatego warto dokładnie poznać i zapamiętać techniki zachowania się podczas wypadku drogowego. Poniżej postaramy się w prosty sposób przedstawić naszym zdaniem podstawowy sposobów pomocy zabezpieczający miejsce wypadku i pomoc osobom poszkodowanym w wypadku..

 

Zachowanie podczas wypadku samochodowego gdy poszkodowany oddycha i nic mu nie zagraża.

1. Pierwsze co należy zrobić to zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego jeśli jedziemy samochodem należy zaparkować samochód w bezpiecznym miejscu najlepiej przed uszkodzonym pojazdem, włączyć w samochodzie światła awaryjne i założyć kamizelkę odblaskową oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości zależnie od usytuowania terenu od około 20 do nawet 200 metrów od miejsca wypadku.

2. Jeśli to możliwe to wyłącz uszkodzony samochód i wyciągnij kluczyki ze stacyjki i połóż je na wycieraczce kierowcy lub siedzeniu pasażera. Następnie zaciągnij hamulec ręczny i włącz światła awaryjne. Zobacz czy nie ma jakiś widocznych zagrożeń typu wylane paliwo i palący się w samochodzie papieros.

3. Szybko oceń stan fizyczny osób poszkodowanych w wypadku i sprawdź czy reagują na twój głos a jeśli nie reagują to czy oddychają. Jeśli nie ma innego niebezpieczeństwa a poszkodowany oddycha to pozostaw go w samochodzie.

4. Wezwij pomoc dzwoniąc na numer 112 lub 997 - policja, 998 - straż pożarna lub 999 - pogotowanie ratunkowe. Pamiętaj aby się nie rozłączać do momentu aż dyspozytor przyjmie zgłoszenie. Pamiętaj o podaniu miejsca wypadku i przekazaniu twojego numeru telefonu i danych osobowych.

5. Pamiętaj również, że podczas wypadku poszkodowany może mieć uszkodzone kręgi szyjne, dlatego podtrzymuj rękoma jego głowę i szyję. Obserwuj wszystkich podejrzanych i czekaj na przyjazd profesjonalne pomocy.

 

Jeśli natomiast podczas wypadku samochód zaczął się palić lub po sprawdzeniu poszkodowanego i stwierdzeniu, że nie oddycha to wykonujemy tylko dwie pierwsze instrukcje wcześniej podane a kolejne instrukcje są poniżej

3. Wyciągnij poszkodowaną osobę z pojazdu i przenieś ją w bezpieczne miejsce. Następnie połóż poszkodowanego, udrożnij jego drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tylu. Przystawiamy ucho do jego ust i jednocześnie patrzymy na jego klatkę piersiową aby sprawdzić czy oddycha.

4. Na środku klatki piersiowej kładziemy podstawę dłoni, dokładamy drugą dłoń i odciągamy palce. Ważne abyśmy mieli proste łokcie i uciskamy na około 5 cm w głąb klatki w prędkością około 100 ucisków na minutę. Wraz z akcja ratowniczą należy skontaktować się telefonicznie i wezwać pomoc dzwoniąc na numer 112 lub 997 - policja, 998 - straż pożarna lub 999 - pogotowanie ratunkowe. Pamiętajmy o rozłączeniu się po informacji od dyspozytora, że zgłoszenie zostało przyjęte.

5. Wykonujemy akcję resuscytacji serca aż do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego albo do momentu przekazaniu poszkodowanego w ręce lekarzom z pogotowia ratunkowego.

 

Pamiętaj tylko zaniechanie podjęcia pomocy osobie poszkodowanej może wyrządzić krzywdę!